Změna přihlašování do Portálu občana

webové prostředí

K 31. 7. 2026 bude ukončena možnost přihlašování do Portálu občana prostřednictvím datové schránky.

Změna přihlašování do Portálu občana

K 31. 7. 2026 bude ukončena možnost přihlašování do Portálu občana prostřednictvím datové schránky. Od 1. 8. 2026 se bude možné přihlásit pouze prostřednictvím Identity občana. Možnost přihlášení pomocí datové schránky již nebude na přihlašovací stránce k dispozici.

Koho se změna týká

Tato změna se týká pouze uživatelů, kteří se do Portálu občana přihlašují pomocí datové schránky. Pokud se tímto způsobem nepřihlašujete, změna se vás nijak netýká.

Důležité upozornění

Tato změna se týká pouze přihlašování do Portálu občana. Na jiné aplikace státu nebo veřejné správy tato změna nemá dopad. Nemá žádný vliv na fungování datových schránek ani na obsah datových zpráv. Datové schránky fungují beze změny.

Webová a mobilní aplikace

Změna se týká pouze webové aplikace Portálu občana dostupné na: https://obcan.portal.gov.cz/ Mobilní aplikace přihlášení pomocí datové schránky neumožňuje.

Proč ke změně dochází

Přihlášení prostřednictvím datové schránky využívá pouze malý podíl uživatelů. Po přihlášení touto metodou je k dispozici pouze omezený rozsah služeb. Tento způsob přihlášení neodpovídá současným bezpečnostním standardům, protože uživatelé nemusí využívat vícefaktorové ověření.

Jak se nově přihlásit

Pro přihlášení do Portálu občana využijte Identitu občana, například: • bankovní identitu, • Mobilní klíč eGovernmentu, • mojeID, • nebo jiné dostupné prostředky.

Více informací

Více informací o možnostech přihlášení a zřízení Identity občana, které lze provést online i s využitím datové schránky, najdete na: https://www.identita.gov.cz/

K tématu by vás mohlo dále zajímat

Zruší se mi datová schránka?

Ne, tato změna se týká pouze přihlašování do Portálu občana na https://obcan.portal.gov.cz/. Datové schránky fungují nadále beze změny a všechny zprávy zůstávají zachovány.

Co mám dělat, pokud jsem se přihlašoval/a přes datovou schránku?

Nově je potřeba využít některý z prostředků Identity občana (např. bankovní identitu nebo Mobilní klíč eGovernmentu). Pomocí datové schránky je možné si jednoduše aktivovat např. mobilní aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu pro přihlašování přes Identitu občana.

Musím něco řešit, pokud přihlášení přes datovou schránku nepoužívám?

Ne, v takovém případě se vás změna nijak netýká.

Proč se přihlašování přes datovou schránku ruší?

Tento způsob přihlášení využívá pouze malý podíl uživatelů, nabízí omezený rozsah služeb a neodpovídá současným bezpečnostním standardům.

Týká se změna i mobilní aplikace?

Ne. Mobilní aplikace Portálu občana přihlášení pomocí datové schránky neumožňuje, proto se jí tato změna netýká.

Jak si zřídím Identitu občana?

Identitu občana si můžete zřídit např. aktivací Mobilního klíče eGovernmentu vaší datovou schránkou nebo prostřednictvím jiných dostupných prostředků, například bankovní identity. Více informací najdete na: https://www.identita.gov.cz/

Při vašich návštěvách webů z domény gov.cz používáme níže uvedené typy cookies. Vy nám udělujete souhlas k použití všech, nebo jen vybraných typů. Vaše dříve udělené souhlasy zde můžete upravit.

Více informací o cookies a zpracování dat naleznete v Zpracování osobních údajů a cookiesIkona šipky označující odkaz vedoucí ven z webu.

ULOŽIT NASTAVENÍ